Осигуровки за лица в неплатен отпуск

Изпратено от Vasi на Вт., 09/13/2011 - 16:31

Моля да ми кажете за чия сметка са осигуровките за лица в неплатен отпуск – за сметка на работника или работодателя?

ОСИГУРОВКИ ЗА ЛИЦА В НЕПЛАТЕН ОТПУСК

Ще рагледаме няколко случая на ползване на неплатен отпуск /нормативната база, върху която стъпваме е КТ/ :

 

1/ Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 дни – само ако това е предвидено в Кодекса на труда, в друг закон или в акт на Министерския съвет.

Съгласно чл.160 ал.1 по искане на работника или служителя, работодателя може да разреши ползването на неплатен отпуск, независимо от това дали е ползвал или не платения си годишен отпуск.

Съгласно чл.160 ал.2 работодателят е длъжен да разреши еднократно ползване на неплатен отпуск на работник или служител, който е в правоотношение с институцията на Европейския съюз, извън случаите по чл.120а, с Организацията на обединените нации, с Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, с Организацията на Северноатлантическия договор или с други международни правителствени организации.

Съгласно чл.160 ал.3 Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет.

Ползването на неплатен отпуск по чл.160 КТ се инициира от работника/служителя, като неговото волеизявление трябва да бъде предствано в писмен вид, като адресирана до работодателя молба, съдържаща желание за предоставяне на неплатен отпуск, периода посочен от дата до дата и продължителността определена в работни дни.

За времето в неплатен отпуск, работникът/служителят не получава трудово възнаграждение, парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване или друго парично плащане.

За това време лицето не дължи социални осигуровки, а само здравни. Тежестта им в определени случаи се поема от работодателя, а в други – от работника. Вноската за здравно осигуряване е изцяло за сметка на осигуреното лице – когато неплатеният отпуск е по негово желание.

 

2/ Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст

Съгласно чл.165, ал.1 от КТ след използване на отпуска по чл. 164, ал. 1 работничка или служителка с четири и повече деца при поискване има право на неплатен отпуск до навършване на 2-годишна възраст на детето, ако то не е настанено в детско заведение. Със съгласието на майката (осиновителката) този отпуск може да се ползва и от лицата по чл. 164, ал. 3. Времето през което се ползва неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст се зачита за трудов стаж.

Здравноосигурителните вноски през времето на неплатен отпуск съгл.чл.165 от КТ са изцяло за сметка на работодателя.

 

 3/ Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл.167а КТ

След използването на отпуските по чл.164, ал.1 и чл.165, ал.1 всеки от родителите(осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение за пълна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер на 6 месеца до навършване на 8-годишна възраст. В случаите по чл.167а, ал.2 настойникът има право на отпуск по ал.1 в размер 12 месеца.

Времето на неплатен отпуск по чл.167а ал.1 се признава за трудов стаж. Отпускът по ал.1 може да се вземе наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.

При желание на лицето да ползва този вид отпуск, трябва да уведоми работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.

 

4/ Неплатен отпуск по чл.170 ал.2 и 3 от КТ

Съгласно чл.170 ал.2 от КТ без съгласието на работодателя, работникът или служителят има право на неплатен отпуск в размерите посочени в чл.167 ал.1, намалени наполовина, който се признава за трудов стаж:

-  при кандидатстване в средно училище – 3 работни дни;
-  при кандидатсtване във висше училище или докторантура – 6 работни дни;

В случай, че работникът или служителят е ползвал платения или неплатения отпуск по чл.167 ал.1 и 2, но не е бил приет в съответното учебно заведение има право също на неплатен отпуск в посочените по-горе размери, който се признава за трудов стаж.

 

5/ Неплатен отпуск – за учащи се

Чл. 171. (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работниците и служителите по чл. 169, ал. 1 имат право и на неплатен отпуск в следните размери:

1. за подготовка и явяване на изпит - до 20 работни дни за учебна година;

2. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) за подготовка и явяване на приемен, на зрелостен или на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или дипломен проект в средни учебни заведения - до 30 работни дни;

3. за подготовка и явяване на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или на дипломен проект във висши учебни заведения - до 4 месеца;

4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) за подготовка и защита на дисертация от задочни докторанти или от докторанти на самостоятелна подготовка - до 4 месеца.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато съгласие на работодателя не е дадено, работникът или служителят, който учи в средно или във висше училище без откъсване от производството, има право на неплатен отпуск в размерите по ал. 1, намалени наполовина.

(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Неплатеният отпуск по ал. 1 и 2 се признава за трудов стаж.

Съгласно чл.171 ал.2 от КТ в случай, че не е дадено съгласие от работодателя, работикът или служителят, който учи в средно или във висше училище без откъсване от производството, има право на неплатен отпуск в размерите по ал.1, намалени на половина.

Неплатеният отпуск по ал.1 и 2 се зачита за трудов стаж.

Ползването на отпуски от учащи се става в определено от работника или служителя време в зависимост от организацията на учебния процес, след писмено уведомяване на работодателя най-малко от 7 дни предварително.

Нов коментар

---------
CAPTCHA
Този въпрос е за тестване дали сте човек и да се предотврати автоматизиран спам.
Image CAPTCHA
Въведете символите които са показани на изображението.
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.